אודות

עמותת "תנו לחיות לחיות" הוקמה בשנת 1986 והינה ארגון שלא למטרות רווח, אשר שם לו למטרה לשפר את ההגנה על בעלי החיים ולקדם את זכויותיהם, ובכלל זה לספק עזרה לבעלי חיים הנתונים במצוקה, לשקמם ולמצוא להם בתים מאמצים.

במשך שנות קיומה העלתה העמותה את המודעות הציבורית לחשיבות השמירה על חיי בעלי החיים ומניעת ההתעללות בהם, באמצעות הרחבת חוק צער בעלי חיים ואכיפתו. העמותה, כחלק מעקרונותיה, אינה ממיתה בעלי חיים שניתן להצילם ופועלת לצמצום ההמתות שלהם.

העמותה פעילה בתחומים הבאים:

מוקד חירום – מטפל בפניות הציבור בכל הנוגע לבעלי חיים במצוקה וכן מספק מידע טלפוני רלוונטי לפונים.

שלושה רכבי חילוץ והצלה – באמצעותם נאספים בעלי חיים במצוקה ומועברים לקבלת טיפול רפואי ושיקום במרפאה ובבתי המחסה של העמותה. הרכבים משמשים גם ללכידת חתולי קהילה למטרת עיקור/סירוס.

פרויקט "אמץ אותי" בגן ונוף – פרויקט ייחודי מסוגו בארץ, בו חניכי כפר הנוער ״ויצו גן ונוף״ משקמים כלבים מכלביות והסגרים שקשה למצוא להם בתים בשל חרדות וטראומות עבר. מדובר בפרויקט עם רווח הדדי הן לנערים/ות והן לכלבים. הנערים והנערות הלומדים ומתגוררים בכפר אחראים על הטיפול, השיקום ואילוף הכלבים עד שהם בשלים ומוכנים לבית של תמיד עם משפחה שתפתח בשבילם את הלב. הכלבים מצידם, משולבים בחיי היום יום בכפר ובעזרת המון אהבה וליווי מקצועי, נחשפים ולומדים מחדש מהו אמון ובטחון.  תהליכי אימוץ הכלבים נעשים בהתאמה אישית לכל משפחה ובנוסף, מוצעים שיעורי אילוף ללא תשלום לבתים המאמצים.

בית מחסה לבעלי חיים – נמצאים בו דרך קבע יותר מ-300 כלבים וחתולים הזוכים לטיפול רפואי מסור ושיקום על ידי צוות מקצועי של מאלפים עד למציאת בית חם עבורם. בית המחסה נמצא בכפר רות (באזור מודיעין).

פרויקט שיקום הדדי בכלא חרמון – מיזם ראשן מסוגו בישראל שמחבר בין כלבים נטושים לבין אסירים בכלא חרמון. הכלבים עוברים תהליך אילוף מלא על ידי האסירים בהדרכת מאלפת מקצועית כדי לסייע בשיקומם הפיזי והרגשי. האסירים לומדים את מקצוע האילוף, רוכשים הרגלים תעסוקתיים ומקבלים מקום לבטא רגשות וחוויות. זוהי חוויה משמעותית עבורם שמועילה לתהליך שיקום האסיר. לאחר תהליך האילוף, הכלבים מוצעים לאימוץ ועוברים למשפחתם החדשה.

מרפאות וטרינריות – שלוש מרפאות העמותה, ברמת גן, באשקלון ובכפר רות, מספקות טיפולים רפואיים לבעלי חיים נטושים, ובכלל זה עוסקות בעיקור וסירוס לשם צמצום התרבות היתר של כלבים וחתולים. נוסף על כך, מספקות המרפאות טיפולים וטרינריים לציבור הרחב במחירים מוזלים.

מחלקה משפטית – מטפלת בפניות בנושא התעללות בבעלי חיים והחזקה לקויה, טיפול בנושאים הקשורים לחיות משק, לתעשיית הניסויים בבעלי חיים, ייזום וקידום חקיקה, הפעלת קליניקה משפטית, קמפיינים ציבוריים ועוד.

מחלקת חיות משק – מטפלת בפניות הנוגעות לתנאי ההחזקה של חיות במשקים, המחלקה מלווה ומקדמת הליכי חקיקה לשיפור ההגנה על בעלי חיים, ומגישה תביעות ועתירות בבתי המשפט.

שיתוף פעולה עם הסגרים עירוניים ברחבי הארץ – קליטה של כלבים מהסגרים, שיקומם ומציאת בתים מאמצים.

 

מרפאות תנו לחיות לחיות

המרפאות הווטרינריות של העמותה ממוקמות ברמת-גן, באשקלון ובכפר רות ופתוחות לציבור הרחב. הצוות המקצועי של העמותה מעניק טיפולים וטרינריים מוזלים לכלל האוכלוסייה, במטרה לאפשר טיפול רפואי לכל בעל חיים שזקוק לו.

במרפאות מעקרים, מסרסים ומחסנים כלבים וחתולים, ובכלל זה חתולי קהילה מרחבי הארץ, במטרה לצמצם את התרבות בעלי החיים הנטושים.

 

עשרות אלפי כלבים נטושים מומתים מדי שנה בישראל על ידי הרשויות, מכיוון שאיש אינו מאמץ אותם. הפתרון לכך הוא עיקור וסירוס הכלבים, ומניעת התרבותם. במרפאות העמותה נערכים ניתוחי עיקור וסירוס לציבור הרחב במחירים מוזלים מאוד, לאור השאיפה שכמה שיותר כלבים יעוקרו ויסורסו.

חזון העמותה הוא שבכל עיר או מחוז בישראל תהיה מרפאה של העמותה, בה יינתנו טיפולים רפואיים לבעלי החיים במחירים מוזלים, שיהיו בהישג ידו של כל אדם שמגדל בעל חיים ויאפשרו לתת טיפול רפואי לכל בעל חיים.

אנו מודים לכל מי שתורם ומסייע לקידום והגשמת חזון זה – יחד נצמצם ונמנע את סבלם של בעלי החיים ונבטיח להם חיים בריאים וטובים יותר.

המחלקה המשפטית – תנו לחיות לחיות

לפני יותר מעשור הקימה תנו לחיות לחיות מחלקה משפטית. מדובר במחלקה המשפטית היחידה בישראל שעוסקת אך ורק בזכויות בעלי חיים. לנגד עינינו עמדו שתי מטרות עיקריות: לתת מענה שוטף לתלונות, פניות ושאלות מן הציבור בכל הנוגע לטיפול בבעלי חיים, ולקדם פרויקטים משפטיים מערכתיים להגנה על בעלי חיים.

הבעיות המשפטיות בתחום הן רבות. החקיקה בארץ בנושא בעלי חיים כללית ומועטה, ולגורמים האחראים להגנה על בעלי החיים על פי החוק – המשטרה והשירותים הווטרינריים – במקרים רבים אין די משאבים או רצון לפעול.

על מנת למלא את החלל הזה, העניק חוק צער בעלי חיים לעמותות הפועלות להגנת בעלי חיים את הסמכות לפעול בבתי המשפט: להגיש  קובלנות פליליות נגד מתעללים בבעלי חיים, ולבקש צווי מניעה לעצירת מעשי התעללות.

המחלקה המשפטית מגישה עשרות תלונות בשנה במקרי התעללות והזנחת בעלי-חיים, ונותנת ייעוץ לאנשים הסובלים התנכלויות עקב דאגתם לבעלי-חיים. המחלקה מלווה ומקדמת הליכי חקיקה לשיפור ההגנה על בעלי-חיים, ומגישה תביעות ועתירות בבתי-המשפט. בין היתר, לאורך השנים:

 • פנינו לבית-המשפט נגד התעללות בתנינים במופע בחמת גדר. ההתעללות הופסקה, ובית המשפט העליון קבע את התקדים המנחה בפרשנות חוק צער בעלי-חיים.
 • בשתי עתירות לבג"ץ הבאנו לפסילת הנוהל לטיפול בחתולי קהילה, ולהפסקת ההמתה של חתולים בעילה שהם מהווים "מטרד".
 • בשורה של עתירות לבג"ץ אילצנו את משרד החקלאות להתקדם בהתקנת תקנות בנוגע להחזקת בעלי-חיים והובלתם.
 • עתרנו נגד יבוא קופים מהטבע לחוות-מזור ונגד יצוא של קופים למעבדות ניסויים, והיינו שותפים למאבק המשפטי לסגירת חוות מזור.
 • בתביעה שהגשנו קבענו את התקדים לפיו אדם שנטש כלב מחויב לכסות את הוצאות הטיפול הרפואי בו.
 • הצטרפנו לתיק בו ניסו מוסדות אקדמיים להוציא צו שיחייב את אל-על להטיס בעלי-חיים לניסויים – וקבענו את התקדים לפיו קולם של בעלי-חיים צריך להישמע בתיקים כאלו, באמצעות ארגונים להגנתם.
 • הוצאנו צווי מניעה נגד מפטמי אווזים; חייבנו את הצבא להתקין רשתות צל לכלבים המוחזקים לשמירה; הפסקנו את ההופעות של קרקס שניצל חתולים; הבאנו להפסקתן של סדרות אכזריות של ניסויים בבעלי-חיים ועזרנו לאינספור בעלי-חיים פרטניים שהוחזקו בתנאים של הזנחה.

בית המחסה בכפר רות

כ-200 כלבים וכ-100 חתולים ממתינים לבית מאמץ בבית המחסה של תנו לחיות לחיות שממוקם בכניסה לכפר רות וזוכים לקבל טיפול יומיומי מסור על ידי צוות מקצועי של וטרינרים, כלבנים ומאלפים.

כל כלב או חתול שזוכה להגיע לבית חם מפנה מקום לבעל חיים אחר שנמצא במצוקה וזקוק לעזרה. במקום קיימת גם מרפאה וטרינרית שפתוחה לקהל ומעניקה טיפולים רפואיים לבעלי חיים.

העמותה מקיימת ימי אימוץ בבית המחסה, קולטת כלבים מהסגרים, כלבים נטושים, חתולי קהילה ואינה ממיתה בעלי חיים.

 

משרדי העמותה

 • טלפון:03-6241776
 • פקס:03-6241779
 • שעות פעילות:8:00-17:00
 • יום שישי:8:00-14:00