22/01/2014

תגיות:
,,,,,

 


השר איתן כבל (העבודה), יו"ר השדולה למען בעלי החיים פנה אל השר שמיר ואמר "אני רוצה לציין לחיוב את עובדי המשרד ובמיוחד את היועצים המשפטיים במשרד החקלאות, אך יש בעיה של ניגוד עניינים – לא ייתכן שהשוחט הוא גם השומר על זכויות בעלי החיים. יש כאן ניגוד מובנה". ח"כ כבל וחברי הכנסת תמר זנדברג (מרצ) ודב חנין (חד"ש) קראו להעביר את סמכויות האכיפה והפיקוח מתוקף חוק צער בעלי חיים למשרד לאיכות הסביבה.

לדברי ח"כ זנדברג "יש כשל מתמשך של משרד החקלאות באכיפת החוק הזה. הרבה מההישגים שהציג משרד החקלאות בפתח הדיון הושגו רק לאחר שנכנסו לתוקפם חוקים פרטיים או בלחץ ארגונים חברתיים. התמונה הזאת מצביעה על כשל מבני ועל ניגוד עניינים אינהרנטי באופן שגורם לי לא לאשים את המשרד. משרד החקלאות הוא משרד כלכלי שמטרתו לייצג את האינטרסים של תעשיית החי".

ח"כ דב חנין טען כי חוק צער בעלי חיים אינו מיושם בשלמותו כבר קרוב ל-20 שנים בגלל היעדר תקנות מתאימות. "משרד החקלאות הוא משרד מאוד רציני, הבעיה טמונה בניגוד העניינים ולכן הצעתנו להעביר את הסמכויות למשרד לאיכות הסביבה מגולגלת כעת לפתחו של משרד המשפטים".

שר החקלאות שמיר ומנכ"ל משרדו רמי כהן הציגו בפני הנוכחים את חזון המשרד ומטרותיו ביניהן: פיתוח חקלאות ישראל וביסוס ההתיישבות ברוח ערכי הציונות, שמירה על אדמת המדינה ומשאביה וכן הבטחת אספקת מזון טרי ואיכותי לתושבי מדינת ישראל ומינוף היתרון היחסי של חקלאות ישראל. פעילות המשרד שהוצגו למען רווחת בעלי החיים, כוללת הקצאת 20 מיליוני ₪ לעידודו עיקור כלבים, עיקור וסירוס חתולי רחוב, הקמת מרפאות רשותיות, שדרוג כלביות עירוניות וחילוץ ושיקום סוסים וחמורים. בנוסף, הוצגה התקדמות בחקיקה ובהתקנת תקנות לצער בעלי חיים וכן ביצוע ביקורות ואכיפה של חוק צער בעלי חיים בשיתוף גורמים מהמשרד ומחוצה לו. עוד נאמר כי על פי הנחייה פנימית של מחלקת התביעות במשרד החקלאות, הטיפול בתיקי צער בעלי חיים הינו בעדיפות ראשונה על פני שאר התיקים המטופלים במחלקה. עוד הוצג בוועדה כי בשנת 2013 התקיימו 131 ביקורות בבתי מטבחיים ובמשחטות וכי בכל יום מטפל המשרד באירועי צער בעלי חיים ומבצע ביקורות יזומות במשקים ובאתרים שונים. עוד הוצג כי משנת 2012 נפתחו 175 תיקים העוסקים בצער בעלי חיים, הוגשו 21 כתבי אישום, הוטלו 184 קנסות מנהליים, 234 תיקים טופלו ו-74 תיקים נסגרו.

משה רפאלוביץ, יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומית התייחס למצגת ואמר כי בשטח המצב קשה יותר. "דיברו על 20 מיליון ₪ לעיקור חתלים וכלבים. המצב בשטח, הן לכלבים והן לחתולים, הולך ונהיה רע יותר. 100 אלף כלבים מומתים מידי שנה וכולם כמובן נולדו לכלבות שלא עוקרו. הכלביות העירוניות הולכות ונשחקות במשך השנים , המצב של הכבלים שם הוא בכי רע. ואנחנו לא רואים התלהבות של דרגי המקצוע במשרד החקלאות לטפל בנושא זה". רפאלוביץ קבל על הנתק המוחלט של הרופאים הווטרינרים העירוניים עם השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות והדבר ניכר לדבריו גם בנושא חילוץ של בעלי חיים. "שכב סוס חולה בשטח. העברנו פניות ישירות למנהל השירות הווטרינרי ועד הערב לא הגיע איש לשטח. טוב יעשה השר אם יהיה מחובר גם לשטח וגם ישמע דעות אחרות. בניגוד למה שהוצג במצגות המצב בשטח שונה לגמרי והיינו שמחים להיות שותפים לתהליך של שיפור ומניעת צער בעלי חיים".

אתי אלטמן מ"תנו לחיות לחיות" פנתה לשר ואמרה: "עברו תשעה חודשים מאז שנכנסת לתפקיד ולא ראינו כל שיתוף פעולה מצדך. מדוע לא הזמנת את הארגונים לשבת ולדבר איתנו ולשמוע מה דעתנו ואיך אנחנו רואים את המציאות? שלחתי לך מספר מכתבים ודיווחים ואף פעם לא קיבלתי תשובה. אני מבקשת לעצור את ההתרבות של האמסטפים ופיטבולים ולמנוע את קרבות הכלבים. פונים אליי מיחידת הפיצו"ח ומבקשים שאני אתערב כי המשרד שלך לא עושה כלום".

עו"ד יונתן שפיגל מתנו לחיות לחיות הצטרף לקריאה: "שרים קודמים הקדישו זמן לפגישה בלשכה איתנו. הדבר פוגע גם במשרד עצמו כי אני משוכנע שנציגי המגדלים כן זוכים לשיתוף פעולה איתך".

השר לשעבר אברהם פורז מיוזמי חוק צער בעלי חיים אמר כי צריכה להיות ענישה מרתיעה כדוגמת מאסר בפועל לעבריינים המתעללים בבעלי חיים. הוא הוסיף כי גם לדעתו סמכויות האכיפה והפיקוח על בעלי החיים צריכות להיות תחת המשרד להגנת הסביבה אך "אני בעד לתת לך, השר, צ’אנס. תוכיח שיש לך מלתעות נגד אלה שמתעללים בבעלי חיים".

פרופ’ אלכס צפרירי הגן על משרד החקלאות: "בחברה מקובל לאזן בין ערכים שונים ואני בעד המקסימום שניתן לעשות כדי למנוע צער מבעלי חיים ונגד השחתה שלהם ללא צורך, אך אנחנו חייבים לאזן בין צרכי האדם לצרכי החיה וזה מה שמשרד החקלאות עושה, והוא עושה את זה טוב. זהו המשרד המקצועי ביותר שיכול לטפל בנושא".

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ עמרם מצנע סיכם את הדיון : "עומדת בפנינו מטרה משותפת והיא להקטין את הסבל הנגרם לחיות מרגע לידתן. אני מתרשם מהעבודה המשותפת עם משרד החקלאות שהכיוון הוא נכון ומקווה שכבר בשנת 2014 נוכל לאשר את כל התקנות שנמצאות בצנרת". בנושא הפיקוח אמר שיש למצוא את הדרך לפיקוח הדוק יותר ולהטלת עונשים מרתיעים יותר. הוא הודה לארגוני בעלי החיים והמליץ לשר להיפגש עימם- "יש חשיבות להקשבה לציבור".

השר שמיר הודה על הדיון ואמר לארגונים "תמשיכו לעשות את עבודתכם והסוד יהיה האיזון. יש ניגוד עניינים מובנה בין האדם לחיה ואנחנו נמצא את האיזונים המתאימים".

תודה לחברי הכנסת איתן כבל דב חנין Dov KheninTamar Zandberg תמר זנדברג ח"כ ד"ר רות קלדרון – Ruth Calderon