10/03/2011

תגיות:
,,

דגים צבועים הם דגים שנצבעו באמצעים מלאכותיים, כדי לקבל צבעים עזים, צבעים פלורוסנטיים ודוגמאות מיוחדות. זהו אחד הביטויים הקיצוניים של חברה שרואה ביצורים החיים האלו לא יותר מפריט לקישוט הבית – סוג של אגרטל חי.

עד כה נחשפו שתי שיטות לצביעת דגים. האחת היא הוצאת הדג מהמים, והזרקת צבע מתחת לעורו. שיטה זו משמשת גם לקעקוע דוגמאות מדוגמאות שונות. השיטה השנייה היא הנחת הדג בתמיסה המסירה את מעטה ההגנה הרירי שעל עורו של הדג. לאחר מכן, טובלים את הדג בצבע, ולבסוף משרים אותו בחומר כימי נוסף, המגרה את עורו של הדג להפריש מעטה רירי חדש. צביעת דגים נעשית, ככל הידוע, בעיקר בארצות מזרח אסיה – כשמי שאחראים למעשה הם הצרכנים שקונים את הדגים, וביניהם צרכנים בארצות המערב ובישראל.

ניתן לראות קטע מתהליך של קעקוע בסרטון כאן

עוד מידע על צביעת דגים אפשר למצוא כאן

צביעת דגים היא רק אחד הביטויים של האכזריות של התעשייה שמייצרת "דגי נוי". עם יבוא שנתי רשמי של למעלה משלושה מיליון "דגי נוי" בשנה (ולזה יש להוסיף את ההברחות), וייצור מקומי של רבבות נוספים, השמירה על רווחתו של כל דג היא בלתי-אפשרית. את הדגים צדים בטבע או מרבים בחוות תעשייתיות. לאחר מכן מובילים אותם בהובלות ממושכות ברחבי העולם. רבים מהם מתים. האחרים נדונו לחיים בתנאי כליאה מלאכותיים.

"דג נוי" באקווריום מוחזק בסביבת חיים מלאכותית לחלוטין. טמפרטורת המים באקווריום היא לא יציבה כמו הטמפרטורה במקווי מים גדולים. לכן, הדגים תלויים במתקני חימום וטרמוסטטים. יכולות הראיה של דגים שונות משלנו. לכן, כדי שיוכלו לראות כראוי את סביבתם, מוסיפים תאורה על-סגולית. כדי שלא יסבלו מחנק בסביבה המלאכותית של האקווריום, מוסיפים משאבת אוויר. כדי לווסת ריכוזים כימיים במים, מתקינים מסנן. גם המטפל המיומן ביותר מתקשה לתת לדגים את התנאים הפיזיים הבסיסיים שדרושים להם – וזה עוד לפני שנזכיר צרכים חברתיים, מנטאליים ורגשיים, שהידע שלנו עליהם רק בראשיתו. המחיר הנמוך של "דגי נוי" רבים הופך אותם לעתים קרובות לפריטי קישוט חד-פעמיים.

מה אפשר לעשות?

הסבירו לחבריכם שדגים הם לא אביזר נוי, אלא יצורים חיים, עם צרכים מורכבים מאוד, ושתעשיית דגי הנוי כרוכה בסבל רב ובמוות. את הסלון אפשר לקשט בחפצי אמנות או בעציץ. הסבו לכך גם את תשומת הלב של בעלי מסעדות ומקומות אחרים שמקשטים את המקום באקווריום.

קנו מזון וציוד לבעלי-חיים רק בחנויות שאינן מוכרות בעלי-חיים, לרבות דגים.

חיתמו כאן על העצומה נגד יבוא דגים צבועים לישראל.

*צילום תמונה: דור כחלון