09/05/2016

תולעת הפארק אצל כלבים

תולעת הפארק (או מחלת הספירוצרקוזיס, בשמה המדעי) , הינה מחלה קטלנית ונפוצה הנגרמת ע”י התולעת ספירוצרקה לופי (Spirocerca lupi). המחלה פוגעת בעיקר בכלבים, אך דווחה גם ביונקים אחרים (חשוב להדגיש כי המחלה אינה מדבקת לאדם!!!).

מחקר שנערך בבית החולים הוטרינרי לפני מספר שנים העלה, כי למרות המודעות הגדלה לקיומה של המחלה בארץ, הרי שנפיצותה והתפשטותה הגיאוגרפית עלו מאוד בשנים האחרונות, ולמעשה כיום היא נפוצה בכל רחבי הארץ ומהווה את אחד מגורמי התמותה המשמעותיים בכלבים

מחזור חיי התולעת וצורת הדבקה:

ביצים של תולעים מופרשות בצואה של כלבים נגועים. הביצים נאכלות ע”י חיפושיות זבל קטנות, הניזונות מצואת הכלבים, ובוקעות במעי החיפושית. חיפושיות המכילות תולעים צעירות נאכלות ע”י כלבים. בקיבת הכלב משתחררות התולעים, חודרות את דופן כלי הדם ומתחילות במסלול נדידתן בגוף. התולעים חודרות לדופן אבי העורקים ונודדות דרכו עד לוושט (צינור הבליעה). בדופן הוושט הן מתיישבות. הגוף, כמנגנון הגנה, מקיף אותן במעין גידול (שפיר) הקרוי גרנולומה. גידול זה בולט לחלל הושט ובו משלימות התולעים את תהליך התבגרותן. בשלב מאוחר יותר התולעת הבוגרת מטילה ביצים לוושט. ביצים אלה תופרשנה בצואה, וכך יושלם, למעשה תהליך ההדבקה.

כלבים נדבקים ע”י אכילת זבל/ צואת כלבים/ שאריות מזון בהם מצויות חיפושיות הזבל. היות וההדבקה תלויה בחיפושיות, הרי שאין היא מצומצמת למקום ספציפי ועלולה להתרחש בגינה הציבורית, ברחוב, בגינת הבית או בכל מקום אחר בו יש מעט צמחיה או אדמה.

סימני המחלה בכלב:

ישנן שתי צורות עיקריות של המחלה. המשותף לשתיהן – כשהן מופיעות מדובר במצב מתקדם מאוד של המחלה, בו הטיפול בעייתי במיוחד, או לא אפשרי:

1.   הפחות שכיחה – בעלים היוצאים לטיול עם הכלב, כשלפתע הוא קורס ומת באופן פתאומי. הגורם לכך הינו נדידת התולעים בדופן כלי הדם, המחלישה את הדופן עד כדי קריעתה. הדבר גורם לדימום פנימי מסיבי.

  1. הקאות. זהו הסימן השכיח ביותר למחלה. הדבר נגרם בשל היווצרותן של הגרנולומות החוסמות את חלל הושט ומונעות מעבר מזון. תלונה אופיינית: הכלב אוכל ומקיא, אוכל ומקיא.

סימנים נוספים העלולים להופיע: שלשולים, קשיי בליעה, קשיי נשימה ושיעולים, חולשה ואובדן משקל, דלקת ריאות ועוד.

חשוב לציין כי ישנם מקרים רבים בהם הגרנולומות עוברות התמרה והופכות לגידולים סרטניים ממאירים.