04/09/2016

תינוקות וחתולים

מדריך קצר שיעזור לכם להכניס תינוק לביתכם כאשר אתם מגדלים ואוהבים חתולים

מאת: ריבי מאייר מומחית להתנהגות חתולים

חתולים לעולם לא ייפגעו בתינוקות או ילדים! אין בהם כל סכנה מכל סוג שהוא – וחשוב לדעת זאת היטב! לא תועד מקרה בעולם בו חתול עשה מעשה כלשהו שגרם לסכנת חיים של תינוק או של ילד. למעשה – החיה המסוכנת ביותר לתינוק ולילד הוא האדם ואנחנו לא מרחיקים את ילדינו מחברת בני האדם. אנחנו מסבירים, מלמדים , מחנכים ועוזרים להתמודד בצורה הנכונה. כך גדלים ילדינו להיות אנשים בריאים בגוף ובנפש. מחקרים רבים כמובן מבהירים שדווקא תינוקות שגדלו עם חתולים עמידים הרבה יותר מפני התפתחות של מחלות בדרכי הנשימה! שהות עם חתולים מחסנת אותם מפני התפתחות אלרגיות! חתולים יזהרו מתינוקות ויתרחקו מהם לאחר הריחרוח הסקרני הראשוני.

מכינים את הבית והחתול- לפני הלידה

 

הכינו את הבית ואת שגרת חייכם, ובמיוחד זו הקשורה לחתול, שבועות רבים מראש כדי שלא לעשות שינויים ברגע האחרון.

חתולים אינם אוהבים שבירת שיגרה וחבל להלחיץ אותם ואתכם.

שלווה ורוגע יועילו לכולם לקבל את התינוק בצורה הטובה ביותר. לדוגמא, אם אתם מייעדים לתינוק חדר ובו יש גם מקומות החביבים על החתול ורוצים לסגור את החדר מפני החתול בשבועות הראשונים (שזה בסדר גמור) – חשוב , אם כן, להרגיל את החתול חודשים לפני הלידה לשינויים. גם שינויים במיקום ארגז החול , כלי האוכל או מתקן הגרוד לציפורניים – חשוב לעשות זמן רב קודם ללידה.

כילה על מיטת התינוק גם היא אפשרית.משטחים שעליהם אינכם רוצים שהחתול יעלה – ריכשו אותם לפני הלידה – כמו שידה וכדומה ושימו עליהם דפים גדולים של דבק דו צדדי – ואז החתול כמובן יבדוק אותם וירגיש שזהו משטח לא נעים.חתולים הם סקרנים – זה חשוב להם כדי להתרגל לשינויים – תנו להם אפשרות לחקור ולהבין כל דבר חדש עוד לפני הלידה עצמה. רהיטים חדשים , הרגלים חדשים בשיגרת היומיום ועוד ועוד

ריחות וקולות

 

זכרו שחתולים, או לפחות חתולים מסויימים, מאוד נלחצים מכל שינוי והכנסת ייצור חי חדש לטריטוריה שלהם – היא פעולה שיש להתרגל אליה.

איך תעזרו לחתול בכך? כבסו את בגדיכם חודשים מראש באבקת הכביסה העדינה המיועדת לבגדים של תינוקות – כך הריחות החדשים ייכנסו לבית עוד לפני התינוק עצמו.

הקליטו והשמיעו בשקט קולות של תינוקות , עוד זמן לפני הלידה . קולות אלו מוזרים ביותר לכל חתול וחשוב להרגילו לכך. סיגרו את הדלת של החדר בו אתם מתעתדים להיות עם תינוקכם, זמן רב לפני הלידה – אם תרצו בכך – אין בכל כך צורך למעט אם זה נוח לכם.

גירגורים בבטן

תנו לחתול להיות על הבטן ההריונית – זה מעולה לאמא וגם לתינוק! החתול יגרגר לו בנחת , יתקשר כך עם התינוק שיוכל להכירו עוד לפני הגיעו לעולם והאמא תירגע בזכות הגרגורים והקשר הנוצר בין שני האהובים עליה! (ומדובר בניסיון אישי מאד!) דברו אל החתול וספרו לו מה עומד לקרות. ספרו לו שאין מדובר בכך שמישהו יתפוס את מקומו, אלא בחבר חדש ובאהבה רבה שתעטוף את כולם יחדיו. החתולים הם חיות בעלות יכולת טלפטית – הם רואים את מחשבותינו.

מזל טוב

ביום החשוב, יום הלידה, אל תשכחו את החתול – דאגו לו לכל מחסורו או בקשו מראש מחברים לעשות זאת.כאשר האב יחזור הביתה מבית החולים  – חשוב להביא משהו עם ריחו של התינוק – חיתול בד וכדומה –ואז לתת לחתול לרחרח את ידי האב וגם את החיתול – זה יעזור לו להתכונן לבואו של התינוק. חשוב להסביר הכל לחתול – הם מבינים אותנו היטב  – אל תתביישו בכך! ביום הגעתו של התינוק הביתה – תנו לחתול לרחרח אותו ואל תרחיקו אותו מהתינוק בצעקות חרדות….לאחר מספר דקות החתול ילך לענייניו ואתם תמשיכו בשלכם – ולאט לאט תיווצר שיגרה משותפת נפלאה!

 

מכיוון שבכל מקרה אסור להשאיר תינוק לבדו בחודשי חייו הראשונים, הרי שבכל מקרה תוכלו תמיד להיות עם התינוק כאשר החתול יתעניין בו, ואם אתם תהיו רגועים לחלוטין, ייווצר הקשר ביניהם בקצב המתאים לכולם. תנו לזאת לקרות באופן טבעי- יש חתולים המגיעים כאשר האמא מיניקה ויושבים קרוב קרוב – זה נהדר, מרגיע ונפלא ואפשרו לחתול לעשות זאת! יש חתולים שייקחו את הזמן – לטפו אותם , ערבבו ריחות בין התינוק ובינם ובעיקר – אל תדאגו –הקשרים ההדדיים בין כל בני המשפחה – על שתי רגליים ועל ארבע – יתהוו ויהיו נפלאים רק אם תתנו לזה זמן והרבה אהבה! אל תגערו או תצעקו על החתול כאשר הוא מתקרב לתינוק . אין לו כל עניין להזיק לתינוק – הוא רק רוצה להכירו ותנו לו לעשות זאת בנחת. אתם בכל מקרה תמיד שם להשגיח על התינוק.

זוחלים

והזמן ירוץ – והתינוק והחתול יגדלו יחדיו וכאשר התינוק יתחיל לזחול – הרחיקו את כלי האוכל , החול והמים ממנו – ואימרו לו מה מותר ומה אסור בכל הנוגע לחיים בכלל ולחתול בפרט. למדו אותו לכבד את החתול, לא להעירו כאשר הוא ישן ,לא להזיק לו פיזית – חתול איננו משחק. תנו להם להכיר זה את זה מקרוב – הם יעשו זאת נפלא לבדם!  אם התינוק יכאיב לחתול – זה ימצא דרך להזהירו וגם שריטה קטנה אפשרית. אל תדאגו, זה איננו מסוכן, ולמרות הבכי- יש פה שיעור חשוב לחיים וזה לא יקרה שוב – תהיו בטוחים. ריחצו היטב את מקום השריטה עם סבון, תנו נשיקה והסבירו שלחתול יש קווים אדומים ושיש צורך חשוב לכבדם. גם אם הילד איננו מבין זאת במילים, הוא יפנים את המסר והם יכבדו זה את זה.

 

חתולים ותינוקות ובהמשך – חתולים וילדים הם שילוב מופלא! אל תוותרו על כך – אין כל סיבה! ילדכם יודה לכם על כך בעתיד – תהיו בטוחים בכך וכרגיל – אהבה היא כל הסיפור – יש לכם בשפע כדי להעניקה גם לחתול וגם לתינוק – ויחד תיהנו כולכם מחיים נפלאים !