26/10/2005

בעלי החווה, המהווה עסק פרטי לכל דבר, הם שלושה שותפים ישראלים: אלי הולצמן (מנכ”ל “אינטרנט זהב”), הווטרינר ד”ר משה בושמיץ וזאב ברין. שותף רביעי הוא אוון גריפיטס, איש עסקים אוסטרלי, מייסד ובעלים של חברת ביוקלצ’ור מאוריציוס, המעסיקה ציידים ללכידת קופים מהטבע במאוריציוס, בדרך כלל בעזרת רשתות –  אמצעי שנאסר לשימוש בישראל במפורש, בחוק להגנת חיית הבר.


עסק מסחרי לכל דבר


הקופים שניצודו במאוריציוס מוטסים לחוות מזור בישראל במטרה לשמש כגרעין רבייה. גוריהם הנולדים בחווה מופרדים בכוח מאימותיהם ונמכרים למעבדות הניסויים: מאות גורים נמכרים מדי שנה לאירופה וכמה עשרות למעבדות בישראל. החווה מוכרת כל קוף בעבור כ-2600$ ומציעה למכירה גם דם של קופים. גורי הקופים נמכרים לכל מעבדה שמשלמת עבורם. למרות הצהרות בעלי החווה שהקופים משמשים לניסויים “מצילי חיים”, ממסמכים משפטיים מתברר שבפועל אין להם מושג מה נעשה בקופים שהם מוכרים. מעקב של הארגונים למען בעלי-חיים בארץ ובעולם מגלה שהקופים מחוות מזור מנוצלים לניסויים אכזריים ביותר, בהם ניסויי רעילות של כימיקלים, ניסויים בתחום הלוחמה הביולוגית וניסויים פולשניים בחקר המוח. חלק מהניסויים שמבוצעים בהם באירופה אינם חוקיים בארץ.


גורל מר ממוות


פעילות החווה מעודדת את הגברת השימוש בקופים לניסויים, במקום שימוש בחלופות ושיטות מחקר הומניות. אחת הדוגמאות המקוממות לשימוש המיותר בקופים נחשפה בשנת 2001 על-ידי “האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי-חיים”, שתיעדה סדרת ניסויים שבוצעו בארבעה קופים מחוות מזור באוניברסיטה העברית בירושלים.


לצורך הניסויים כלאו החוקרים את  הקופים בכלובי מתכת קטנים במשך למעלה משלוש שנים, ניסרו את גולגולתם והחדירו אלקטרודות לתוך מוחם החשוף. במהלך הניסויים הושמו הקופים בתוך סד, והם נדרשו לזהות צורות מתחלפות על מסך המחשב. לפני כל ניסוי הוצמאו הקופים למשך שעות רבות, וכשצייתו להוראות החוקרים קיבלו כמה טיפות מיץ. המסקנה מהניסוי היתה שקופים מסוג מקוק ארוך-זנב זוכרים שלוש תמונות ברצף, וכן שיש צורך בניסויים נוספים. עוד בטרם הסתיים הניסוי רכשו החוקרים שישה קופים נוספים מחוות מזור, והחלו לבצע בהם ניסוי כמעט זהה. יש לציין, שניסויים כאלה הם בגדר מחקר בסיסי, ללא קשר לקידום הרפואה האנושית.


חברת “אל על” מטיסה את הקופים שניצודו במאוריציוס לישראל ואת תינוקות הקופים מישראל למעבדות באירופה. מבדיקה שנערכה עם “אל על” בחודש אפריל 2006 נמסר על ידם שאין בכוונתם להפסיק את הובלת הקופים, ושמבחינתם מדובר ב”סחורה” לכל דבר. “אל על” נותרה אחת מתשע חברות התעופה האחרונות בעולם המטיסות קופים למעבדות ניסויים, לאחר שמעל 120 חברות תעופה בינלאומיות הצטרפו לחרם הבינלאומי על הטסת קופים למעבדות.


פח אשפה מוסרי של אירופה


חוות מזור מקבלת את היתריה מרשות הטבע והגנים. בפועל, הרשות מודה שאין בידיה כוח אדם ומשאבים הנחוצים לפיקוח מלא על פעילותה של החווה.


במתן ההיתרים לייצא ולייבא קופים לחווה, נותנת מדינת ישראל יד לעסק לא מוסרי בעליל, הממקם אותה במקום גבוה בין מדינות עולם שלישי, אשר בעלי-החיים בהן נתונים לגחמות האדם ללא כל הגנה בחוק.
חשוב לזכור: חוות מזור היא עסק פרטי של קומץ סוחרים, המספסרים בחיות בר בעבור בצע כסף, תוך העלמת עין מצד המדינה. אין שום סיבה בעולם שישראל תשמש כפח אשפה המוסרי של מדינות אירופה, שאף לא אחת מהן מפעילה בשטחה חווה דומה.


דברי השרים לאיכות הסביבה


בשנת 1999 אמרה השרה לאיכות הסביבה דאז, דליה איציק: “זאת תופעה מבישה שלא עומדת בכל קריטריון ערכי של חברה מודרנית. ענף יצוא בעלי-חיים לניסויים לא מוסיף לנו כבוד אלא להפך. בנושא הזה ישראל חברה ברשימת מדינות מפוקפקת במיוחד. צריך לעקור את התופעה הזאת מהשורש. ישראל צריכה לרכוש לעצמה מקום של כבוד בין מדינות העולם, לא רק בנושאים ביטחוניים ובהיי-טק אלא גם ביחס שלה לטבע ולבעלי-חיים”.


בינואר 2003 אמר השר לאיכות הסביבה דאז, צחי הנגבי: “המדיניות הלאומית צריכה להתאים עצמה לערכי המוסר ולנורמות הציבוריות, ולא לאינטרסים הכלכליים הצרים של יחידים. במקום להישאר ברשימה המפוקפקת של מדינות העולם השלישי שעוסקות בסחר בקופים, חובתנו להצטרף לשורת המדינות הנאורות שחדלות מעיסוק אכזרי זה.”


המשך קיומה של חוות מזור הוא כתם שחור על מצפונה של ישראל ועל מצפונו של כל אחד ואחת מאיתנו.

כתבות נוספות ועדכונים אחרונים:

עצומה “ישראל נגד חוות מזור”

סרטון “ישראל נגד חוות מזור” (אזהרה: קשה לצפייה)

נטלי פורטמן נגד חוות מזור

חוות מזור – בית חרושת לקופים


קריאה לפעולה!


שלח מחאתך נגד חוות מזור לגורמים הבאים:

השר להגנת הסביבה, מר גדעון עזרא:
פקס: 02-6535958
[email protected]


יו”ר ועדת החינוך של הכנסת (האחראית על
חוק צער בעלי-חיים), ח”כ מיכאל מלכיאור:
פקס: 02-6753986

[email protected]


כתוב למנכ”ל “אל על”, מר חיים רומנו,
את מחאתך על הובלת הקופים:
פקס: 03-7602233

[email protected]חתום על העצומה “ישראל נגד חוות מזור”
והחתם גם את חבריך:

www.letlive.org.il/azomot_details.php?id=7