07/09/2016

אוהבי כלבים רבים לא מודעים לכך שכאשר הם קונים כלב "גזעי", הם למעשה חותמים על גזר דין מוות לכלב אחר, שמחכה בדיוק להם בכלביה הסמוכה למקום מגוריהם. אימוץ כלב מכלביה והימנעות מעידוד תעשיית הרבעת הכלבים ימנעו באופן ישיר המתה של עשרות אלפי כלבים מדי שנה בישראל.

תעשיית מכירת הכלבים היא מהמזעזעות בארץ. בזמן שאנשים קונים כלבים שהוחזקו בתת תנאים, כלבים שמחכים לאימוץ מומתים בכלביות העירוניות

 

בכל שנה מומתים בישראל עשרות אלפי כלבים בריאים, מהסיבה הפשוטה שאיש אינו מאמץ אותם. רובם מומתים בכלביות העירוניות. מן העבר השני, מדי שנה נקנים בישראל ממגדלי וסוחרי כלבים עשרות אלפי כלבים, ש"מיוצרים" על ידם רק בגלל שיש ל"סחורה" זו דורשים.

החשבון הוא פשוט ואכזרי: על כל כלב שמישהו בישראל קונה ממגדל כלבים, כלב אחר נותר למות בכלביה העירונית.

רבים מבין אלו שקונים כלב אוהבים באמת ובתמים כלבים – ולא רק כלבים גזעיים. לכן, מרביתם מזדעזעים לשמע היקפי הריגת הכלבים הנטושים ומסרבים להאמין שהרג בהיקף שכזה מתרחש במדינת ישראל. כמו במקרים רבים אחרים, לפעמים נח לנו פשוט לא לדעת. לא לשמוע. שלא יקלקלו לנו את ההנאה. הרי יש לנו מספיק דאגות ומספיק סיפורי זוועה לשמוע כל יום. אבל המציאות האכזרית היא שכל מי שבוחר לקנות כלב לוקח חלק בהנצחת ההרג הזה, ביודעין או שלא ביודעין.

אחת ההצדקות הנפוצות לרכישת כלב היא הטענה שממילא הכלבים האלה נולדים, ומישהו ממילא יקנה אותם. אז זהו, שכמו במקרים רבים דומים בחיים, גם כאן שולטים עקרונות של היצע וביקוש. ככל שיותר אוהבי כלבים יימנעו מלרכוש כלבים, כך יקטן הביקוש, וכתוצאה מכך יקטן ההיקף של תעשיית הכלבים. תעשיית הרבעת הכלבים קיימת רק הודות לעובדה שיש מי שקונה את התוצרים שלה – כלבים גזעיים. 

קניית כלב – משמעותה הריגת כלב בכלביה

הצדקה נוספת שנוהגים בעלי כלבים גזעיים לשגר לעבר מי שמעמת אותם עם אותה "אמת מטרידה" ואחריות כבדה לאותו כלב שמומת בכלביה כתוצאה מהחלטתם לקנות כלב, היא שכלב גזעי הוא יותר יפה, יותר מיוחד, יותר חמוד ועוד מגוון הסברים דומים שנותנים קדימות לשיקולים אסתטיים על חשבון שיקולים מוסריים. יופי הוא אמנם דבר חשוב, אבל גם במקרה זה נדמה שהיכולת האנושית לערוך שיפוטים מוסריים של טוב ורע, צריכה להבהיר שכאשר על כף אחת של המאזניים נמצא השיקול האסתטי של חמוד/יפה/מיוחד, ומן הצד השני ישנו השיקול על פיו קניית כלב משמעותה הריגת כלב בכלביה – נדמה שקשה להחשיב את עצמנו לאוהבי כלבים ובכל זאת לטעון שמדובר בהתלבטות של ממש. הבחירה, כך נדמה, היא ברורה – להציל כלב, ויפה שעה אחת קודם. לאור כמות הכלבים העצומה שנמצאת בכלביות, ממילא גם שם יכול כל מי שבאמת אוהב כלבים למצוא את אותו כלב שבשבילו הוא הכי חמוד, יפה ומיוחד, ונועד בדיוק לו.

אין ספק שאנשים רבים שקונים כלבים גזעיים כלל לא מודעים לכך שבבחירה זו כרוכה גם הבחירה לתת לכלב שנמצא בכלביה למות. לכל הפחות, כמו אמיתות מטרידות רבות, נח לנו לעיתים לדחוק הכרה זו מחוץ לגבולות המודעות שלנו, ורוב הרשויות בישראל מוכנות אף לסייע לנו בכך באמצעות מנגנונים משומנים היטב שמטרתם להסתיר מהעין הציבורית את היקפי ומימדי ההרג שמתרחשים בכלביות רבות ברחבי הארץ, ולשים את הנושא בתחתית סדר העדיפויות הציבורי. ובכל זאת, נדמה שאין הצדקה לכך שלתופעה הקשה הזו יתרמו גם אוהבי הכלבים עצמם, כאשר בהחלטה הכל כך פשוטה לכאורה האם לאמץ כלב מכלביה או לקנות כלב – רבים בוחרים דווקא באפשרות השניה.

אז אם אתם באמת ובתמים אוהבים כלבים, אל תקחו חלק בתעשייה האכזרית והמיותרת של הרבעת כלבים והסחר בהם, שאחראית לכך שכלבים רבים כל כך מתים כל שנה בכלביות העירוניות. אלפי כלבים מדהימים מחכים לכם בכלביות שלנו ובכלביות אחרות ברחבי ישראל – בואו לאמץ ולהציל אותם.