04/09/2016

היתרונות הגדולים לילדים לגדול עם כלבים

מאת: אילת אלקיים- מטפלת רגשית בעזרת בעלי חיים

כששאלתי כמה ילדים בסביבתי הקרובה למה הם אוהבים את הכלב שאיתו הם גדלים קיבלתי תגובות מגוונות: "תמיד יש עם מי להיות" יובל בת 12, "תמיד יש מי שישמור עלי" אריאל בת 8, "יש מי שאוהב אותי" עומר בן 5. "כלב תמיד ישמח לקראתך ויאהב אותך" שיר בן 11, "משנה לך את כל החיים, יש לך אחריות ומישהו לדאוג לו" הילי בת 13, "הכלב הכניס לחיים שלי יותר ביטחון בבית ובחוץ" מיקה בת 13, "הכלב לימד אותי אחריות" שני בת 11.(משפטים שילדים אמרו על הכלבים שלהם).

נוכחות של כלבים בבית תורמת לבני הבית בדרכים רבות. מחקרים רבים מעידים על ההשפעות הפיזיולוגיות של בעלי החיים על האדם: ירידה בלחץ הדם, הפחתת מתחים, זיהוי מחלות והשפעות הורמונליות. מעבר לכך לנוכחות הכלב בבית יש השפעות רבות וחיוביות על ילדים.

הכלב הופך במהרה לחלק מהמערכת המשפחתית. האינטראקציה עם הכלב היא על בסיס קבוע כך שהוא הופך לחלק מההתנהלות היום יומית של המשפחה. ילדים לומדים בעזרת בעלי חיים לקבל אחריות. מהרגע שהכנסנו את הכלב לבית אנחנו אחראים לספק לו את כל הצרכים שלו: מזון, מים, טיולים, חברה וטיפולים וטרינריים. שילוב הילד בטיפול בכלב מלמד אותו לקחת אחריות, לדאוג לצרכים של האחר ובעקבות כך מתפתחת האמפתיה והחמלה שהן חלק מרכזי מתקשורת בין אישית. הילדים לומדים לשים את הצרכים של האחר לפני הצרכים שלהם.

הכלב עוזר לילד לפתח קישורים חברתיים. הוא חבר למשחק, אבל לא תמיד משחק לפי הכללים שלנו. למשל אם אני זורק לכלב כדור והכלב בוחר לא להחזיר לי. הילד צריך להתמודד עם התסכול שלו, לא להתפרץ ולשכנע את הכלב בדרכים נעימות ובסבלנות לשתף פעולה. לעיתים הילד ירצה לשחק עם הכלב אבל הכלב לא רוצה. כך, הילד לומד לדחות סיפוקים לכבד את רצונו של האחר. התמודדות המוצלחת עם הכלב מאפשרת לילד ביטחון ביכולת שלו, ביטחון זה יבוא לידי ביטוי גם באינטראקציות עם חברים בגן ובכיתה.

הכלבים עוזרים לילדים להתמודד עם פחדים. כאשר ילד מפחד לישון לבד אנחנו יכולים להכניס את הכלב לחדר שלו, לשים את המיטה של הכלב ליד המיטה של הילד. הנוכחות של הכלב משרה על הילד ביטחון. במקרים מסוימים הילד ישליך את הפחדים שלו על הכלב. "אמא, בחושך ניצה (הכלבה) מפחדת שתבוא רוח חזקה, אז אני שומר עליה" ככה אמר לי עומר (בן 5) לפני כמה זמן. התפיסה שלו שביכולתו לעזור לכלבה מעצימה אותו מאוד ונותנת לו ביטחון.

כאשר הילד חוזר מבית ספר, גן או מפגש עם החברים במצב רוח ירוד הכלב תמיד יקבל אותו בשמחה, באהבה ללא תנאי, אהבה נקייה מכל שיפוטיות. התחושות האלו מעצימות את הילד, עוזרות לו להתמודד עם משברים ולא לשקוע לתוכם.

הכלבים נותנים לילדים בטחון ומעצימים את הדימוי העצמי שלהם. הכלב מהווה מרחב בטוח לניסוי וטעיה של קישורים חברתיים, הוא מקבל אותנו ללא תנאי גם שפעלנו לא נכון ופגענו באחר. מחקרים מראים שילדים שגדלים עם בעלי חיים מדווחים על יותר ביטחון עצמי ובעלי דימוי עצמי גבוה יותר.

ישנם מחקרים שמראים כי נוכחות של כלב בבית משפרת את היכולת הרגשית של הילדים להתמודדות בשעת משבר כמו גירושין, אובדן, מחלה של בן משפחה, מעבר דירה ועוד. לכלב יכולת להרגיש את הירידה במצב הרוח ובאנרגיות ותמוך בילד. במקרים רבים אנשים מדווחים כי בעת המחלה של הילד הכלב שוכב לידו ונותן לו תמיכה רגשית, כאשר הילד בוכה או עצוב הכלב ניגש עליו מארח לו חברה ומתלטף איתו. גם בשעת המשבר הילד צריך להמשיך לטפל בכלב מה שמעודד אותו לחזור לשגרה במהרה.

לכלבים יש גם יכולות השפעה על תהליכים שבתוך הבית. ישנם מחקרים שמראים כי כלב יכנס בין אחים או בני משפחה בשעת ריב, יבקש ליטוף, טיול או יעשה משהו מצחיק שיפסיק את הריב. בשעת ריב וכעס ימצאו ילדים נחמה אצל הכלב ודמות בטוחה לשתף את בעיותיהם. אנשים רבים שמגדלים כלבים מדווחים כי הם החברים הנאמנים ביותר להם מגלים את הסודות הכמוסים ביותר. עצם זה שסיפרנו למישהו מקל עלינו מאוד את תחושת התסכול וחוסר והאונים.

לאימוץ בעלי חיים יש הלשכות חיוביות על ילדים. כל הליך האימוץ שנעשה במשותף עם הילדים מלמד אותם להיפתח ולהעניק מעצמם על האחר. אנחנו פתחנו את הבית שלנו למישהו חסר ישע, שלא היה מי שמטפל בו ואוהב אותו מעצים מאוד את הילד, משקף לילד את היכולות שלו והכוחות שיש בו למען האחר. לראות את הכלב העצוב ולרוב גם מוזנח הופך ליצור שמח ואנרגטי בזכותנו מעניק לילד משמעות של נדרש ויעיל.