10/08/2016

האכלת חתולי רחוב

 

מאת: ריבי מאיר, מומחית לרווחת חתולים

הם חיים לצידנו, בשכונה של כל אחד מאתנו, במקום העבודהשלנו. זהו ביתם!  אתם לא חייבים לאהוב אותם- אבל אתם חייבים לכבד את חייהם לצידנו ולנסות לעזור להם לחיות כמה שניתן. הם לא יעלמו מעצמם (למרות שיש כאלה שמפללים לכך..) חתול הוא חיה טריטוריאלית והיכן שנולד שם יישאר. איך יראו חייו- זה כבר תלוי הכם.

הם לא בחרו לחיות ברחוב אבל העובדה היא שהיו למעלה מ-2 מיליון חתולים נאלצים לנסות ולשרוד ברחובות שלנו. הם חשופים להתעללויות, נדרסים בכבישים, מתים מצמאון ורעב נוראי.

פחי הזבל הסגורים, לא רק שכבר לא מהווים מקור מזון עבורם, הם גם הפכו לסכנה עבורם. בחודשי יולי אוגוסט הלוהטים, ללא טיפת מים נגישה, הם פשוט גוססים ממוות נוראי. בחורף, מאות גורים שנולדו לחיי הרחוב, לא שורדים את הקור והרטיבות.

החתולים ברחוב חיים בקבוצות של  15-25 סביב מקורות מחסה ומזון – לעתים בקרבת פחי זבל ו/או אוכל מזדמן ובאופן מועדף , כמובן, לצד אדם או מספר אנשים המאכילים קבוע בכל יום בשעה קבועה ובמזון ומים לצידם.

חתול הוא חיה טריטוריאלית זה אומר- חיים בשטח פיזי מוגדר מבחינתם , שמירה עליו מפני פולשים כמו מכרסמים, נחשים וכדומה.
המשאבים הקיימים בשטח מסוים ויחסו של האדם אליהם, הם אלו אשר יאפשרו לחתולים לחיות ולעשות את תפקידם ("הסניטר של הטבע") במשך שנים רבות (עד 20 שנה, בדיוק כמו אורך חייו של החתול הגר בתוך בית)בכבוד ולצד האדם,  או בעת חוסר במשאבים – גורלם , חלילה, להוות מטרד , להיות נרדפים , אומללים , מורעבים, חולים וכמובן ממליטים אין ספור של גורים הנולדים לחיי מחלות וסבל.
מובן, שחתולים בריאים , מעוקרים/מסורסים , אשר מקבלים מזון באופן קבוע – הם אלו אשר יעשו את עבודתם למען האדם וסביבתו , בצורה האופטימלית.
החתולים ברחוב הם חלק מחיי האדם והם מהווים נישה אקולוגית בפני עצמה, אשר חובת האדם לחזק אותה , לשמור עליה לטובתו, לטובת הסביבה וכמובן לטובת החתולים, אשר מחזירים מבחינתם סביבה מוגנת ובטוחה עבר האדם.
האנשים , אשר דואגים לחתולים ברחוב ואשר דואגים להם למזון, מים , מחסה והגנה – הם  אלו אשר בעזרתם ניתן להתמודד בצורה הנכונה , האמיתית, החוקית  ולאורך זמן , בכל הקשור בחייהם של החתולים ברחוב, בהתייחס לגורלם הם ולאנשים אשר אינם אוהבים את המטרדים הנובעים מהיותם בלתי מעוקרים/מסורסים.
החתולים ברחוב הם ברכה לאיכות הסביבה.
מטרדים הקשורים בחתולים ברחוב , אשר אינם מקבלים מזון ומיים באופן קבוע, ואשר אינם מעוקרים/מסורסים – הם הגורמים אשר מהווים מוקד לסכסוכי שכנים וכמובן לסבל רב לחתולים עצמם ולאנשים אשר דואגים להם
מהות המטרדים: מייללים, מתרבים ומטרידים
נקבות – תקופות ייחום תכופות (2-3 בשנה!! החל מגיל 5 חודשים! בכל שנה עד מות החתולה בסבל),
המלטות אין סופיות (בכל המלטה – 4-6 גורים ).
נקבה עלולה להיות בהריון גם בתקופת הנקה! והיא בהריון ממספר זכרים בו זמנית.
נדיר מאד מצב של חוסר פוריות אצל נקבות וזכרים !! כל הנקבות והזכרים פוריים מגיל 5-6 חודשים ועד מותם הקשה והלא טבעי (כמעט תמיד- בכביש, ממחלות, פציעות, רעב והתנכלויות מצד אנשים וכלבים)

זכרים – תקופות ייחום אשר נמשכות לסירוגין במשך 10 חודשים בכל שנה! ייללות בלילות בעיקר, הטלת שתן חריף לסימון , מריבות קשות בין זכרים ומרדפים ברחוב – כולל אחר נקבות , אשר גורמים לפציעות ומוות בתאונות .
גורים – מקבלים מחלות כבר בבטן אימם בשל המצב הפיזי הקשה של נקבות הממליטות מגיל 5 חודשים ובכל חודשיים ללא סוף  , עד המוות הקשה. נולדים עם וירוסים בדרכי הנשימה העליונות , אשר גורמים, במקרים רבים, לדלקות עיניים חמורות ולעיוורון, לדלקות ריאות קטלניות ועם וירוסים קשים, אשר גורמים למחלות כרוניות, אם הם שורדים את תקופת הינקות.
הגורים ננטשים ע"י האם המורעבת, אשר נכנסת להריון עוד בתקופת ההנקה , כדי לפנות מקום לגורים החדשים.
גורים בני חודשיים נדרשים לאתר מזון לעצמם  , כאשר רובם הגדול נמצא במצב פיזי קשה .
גורים נדרסים בכמויות גדולות וגם נתקעים על איי תנועה ומקומות הומים אחרים, בשל העובדה שהם מנסים ללכת אחרי אימם , אשר כבר עסוקה בהריון נוסף.
גורים הם טרף קל לילדים , לכלבים וכמובן לאכזריותם של אנשים.
נקבות וגורים נקלעים , לעתים קרובות , לאחר ההמלטה לתוך דירות, בתי ספר , מקלטים
ועוד מקומות – אשר מהווים עבורם מחסה זמני, אך מלכודת מוות לאורך זמן.

כל הבעיות האלו נעלמות כלא היו – כאשר דואגים לעקר ולסרס כל חתולה וחתול ברחוב,
וההתחלה היא תמיד בעזרת ההאכלה מסודרת וקבועה ע"י אנשים שדואגים לחתולים .


איך מאכילים ומטפלים נכון?


מועד– מומלץ לבחור שעה קבועה (פחות או יותר . כלומר – בהבדל של שעתיים בערך לכל היותר) כדי שהחתולים לא יישבו ויחכו לנו כל היום ויהיו חשופים לסכנות הרחוב – מומלץ מוקדם מאד בבוקר או מאוחר מאד בערב
מספר ההאכלות – פעם אחת בכל 24 שעות!
מיקום נקודת ההאכלה– מומלץ רחוק מעיני השכנים! מיקום שקט, חבוי ומוגן עבור החתולים והמזון.
המזון–מומלץ יבש איכותי וטרי. ניתן להוסיף או לתת בנפרד – לחתולים צעירים מאד או למבוגרים ו/או בעלי בעיות בפה/שיניים – מזון רך ו/או להרטיב במיים חלק מהמזון היבש . במידה ונתתן מזון רטוב, אנא הניחו אותו בכלי. מזון רטוב שמתייבש מביא עמו הרבה זבובים.
איכות המזון – אנא קיראו את התווית על גבי האריזה. מומלץ לרכוש מזון המכיל עוף ו/או דגים כמרכיב ראשון ברשימה. מזון מסוג זה יקר, אך הוא ייטיב עם החתולים ואיתכם. אפשרות שניה היא מזון אשר מרכיב ראשון בו הוא "קמח עוף/דגים".
אנא- דעו שמזון אשר מרכיבו הראשון הוא "תירס" הינו מזון ירוד, ולכן דרוש יהיה לחתולים הרבה מאד ממנו בכל האכלה כדי להשביע את צרכיהם הפיזיים.
עשו שיקולכם ונסו לאתר חנויות מזון ידידותיות למאכילי חתולים ברחוב וגם הצטרפו למאכילים נוספים (דרך האינטרנט) כדי להיות בקבוצות רכישה של מזון לחתולים לצורך הוזלתו עבורכם.
כמות המזון– הכמות תלויה מאד באיכות המזון. ככל שהמזון איכותי יותר (ויקר יותר באופן טבעי) החתולים יזדקקו לכמויות קטנות יותר כדי לשבוע לאורך זמן. מזון ירוד באיכותו (וזול מאד בהתאמה) לא משביע החתולים ונדרשת ממנו כמות גדולה בכל האכלה.
בכל מקרה- אנא שימו לחתולים שפע מזון יבש וראו כמה נשאר עד למועד ההאכלה למחרת. אם יש מעט שאריות על קרקעית הקערה – זו הכמות הנכונה. אם אין פירור – דאגו להוסיף לכמות הבסיסית ואם יש שפע של מזון בקערה לאחר 24 שעות – קצצו בכמות.

מים – טריים ונקיים בכל מועד ההאכלה.
כלי האוכל והמיים – חובה עליהם להיות נקיים בכל יום ויום ושלמים ! (קערות סדוקות צוברות לכלוך וחיידקים וקשה לנקות אותם ובנוסף – הן לא בדיוק מעבירות המסר של "אני אוהב ודואג לחתולים"…)
נקיון האזור– תמיד לשמור על ניקיון מלא , למען בריאות החתולים וכמובן למען איכות הסביבה ומניעת מטרדים וסכסוכי שכנים.
מומלץ מאד– לשהות בקרבת החתולים (במרחק המאפשר להם לנהוג באופן חופשי וללא פחד) בעת האכילה, כדי לוודא שאכן כולם מקבלים מזון .
חשוב לראות האם יש חתולים , אשר נזקקים להאכלה במקום מעט מרוחק יותר (צעירים ו/או חלשים) ויש לדאוג לכךבעת ההאכלה הרגילה עצמה.
ניתן גם לראות האם יש בעיות פיזיולוגיות כלשהן הדורשות התייחסות וטרינרית (לכידה נוספת לעיתים נחוצה אבל ניתן גם להתייעץ עם וטרינר מנוסה בתחום , כדי לתת טיפולים בתוך המזון עצמו). שימו לב במיוחד – לחתולים אשר מתקשים ללעוס (צועקים , בורחים מהאוכל ו/או מריירים) , אלו אשר הורידו במשקל באופן בולט וכמובן אלו אשר מתנהגים באופן יוצא דופן. במידה ויש בפינת האכלה שלכם חתולים שזקוק לטיפול וטרינרי ואין ביכולתכם ללכוד אותו- ניתן לפנות למוקד העירוני בעירכם או למוקד החילוץ וההצלה של תנו לחיות לחיות.
נסו/השתדלו שלא להרגיל את החתולים למגע יד אדם, אם הם לא מעוניינים בכך. חתולים חברותיים לאדם, באשר הוא (ולא רק לכם) – יכולים להגיע ל"ידיים רעות".
אם ישנם חתולים מאד חברותיים ובמיוחד כאשר הם צעירים – שיקלו לחפש להם בית מתאים , אוהב וקבוע ובידקו האם הם מתאימים לחיות בתוך בית (התייעצו עם אנשי מקצוע בתחום התנהגות חתולים).

איסורים–  אסור בשום פנים ואופן

החוק אוסר על העברת חתולים ממקומם!
כל העברה של חתול מהרחוב לאזור אחר (ללא ליווי מקצועי מנוסה) – היא גזר דין מוות!

יאסורה  השלכת מזון מהחלון/מרפסת.
אסורההאכלה במזון עם שאריות – מסוכנת , במיוחד מסוכנות עצמות !
וכמובן – אסורה הפסקת האכלת חתולים, אשר רגילים לכך בכל יום! זה אכזרי ביותר.

חובה ממש –  לאתר מאכילים נוספים ברחוב/בבנין/בישוב – ולדאוג לכך שתמיד, תמיד, יהיה מאכיל חילופי, כאשר המאכיל הקבוע חלילה חולה או באופן חיובי – בחופשה ונעדר מביתו.

חשוב מאד –זיכרו כי האכלה היא אחריות לשנים רבות ואם אתם גרים בדירה שכורה או מתכוונים לגור בדירתכם רק לזמן קצר, אנא עדיף שתעזרו למאכיל מקומי בהאכלות וגם בתרומות מזון ובנוסף – כמובן תעשו עיקורים וסירוסים לכל החתולים בחצר ביתכם , אבל אל תאכילו אותם באופן קבוע ובלעדי  , כי הם יהיו אבודים ומורעבים כאשר תעברו דירה ותעזבו אותם לבדם ללא מקור מזון . אם אין מאכיל בסביבה, אז ארגנו פינת האכלה ועודדו אנשים נוספים אשר גרים באזור להשתתף אתכם בהאכלה ..
התארגנות לפני לכידות לצורך העיקורים – גם אם אתם לא מאכילים באופן קבוע: ניתן להאכיל ימים ספורים לפני הגעת ה"מקצוען המורשה" לצורך העיקורים/סירוסים , כדי לארגן הגעת החתולים בשעה קבועה למקום קבוע, וגם מספר ימים אחרי חזרתם כדי לעזור להם להתאושש מהניתוחים.
אבל – אם לא בטוחים שיש מאכיל נוסף קבוע, אסור להאכיל באופן קבוע כאשר גרים בשכירות. חתולים אשר מתרגלים להאכלה קבועה – לא יודעים על מקורות מזון אחרים, וכאשר עוזבים מדירה אחת לאחרת – החתולים יירעבו!! ניתן, כמובן , להאכיל פעם בכל שלושה ימים בערך, גם כאשר גרים בדירה שכורה, ובלבד שדואגים לעקר/לסרס את כל החתולים בסביבה , עוד לפני המלטות חדשות.
חשוב ומומלץ לעזורלמאכילים קבועים בסביבה וכמובן לדאוג לעיקורים ולסירוסים במקום המגורים , גם בלי האכלה קבועה.

התמודדות עם בעיות
אנשים– שכנים ועוברי אורח – חשוב להימנע מכל חיכוך איתם מלכתחילה.
האכלה במקום מרוחק מעיני השכנים ובשעה קבועה (מוקדמת מאד או מאוחרת מאד)תמנע בדרך כלל חיכוכים מיותרים.

עם זאת, יש לזכור כי אין שום חוק האוסר על האכלת חתולים ולכן אם נתקלתם בבעיה עם שכן, ניתן לפנות למחלקה המשפטית של תנו לחיות לחיות.
ביצוע עיקורים וסירוסים יימנעו כל מטרד ולמעשה החתולים יהיו בלתי נראים ויעשו תפקידם למען איכות הסביבה באופן מלא.
חשוב להסביר חשיבות החתולים לסביבה – ועובדת היותם חיות נקיות ובריאות – לכל מתעניין.  ניתן גם לצרף שכנים "חיוביים" לסבב ההאכלה ולמעורבות בטיפול בחתולים.
אם יש שאלות ו/או טענות – ניתן להיעזר בחומר כתוב ומודפס מהאינטרנט לגבי חשיבות החתולים ברחוב וזכויותיהם החוקיות לחיים !
חובה להבהיר לשכנים שאסור לגרום נזק כלשהו לחתולים –עפ"י החוק – וגם שפיכת אוכל/מיים וכמובן פגיעה כלשהי בהם או חלילה לכידה ונטישה במקום מרוחק – הם עבירות פליליות חמורות אשר העונש עליהן הוא מאסר! – לבדגיש
ניתן להיעזר במחלקה המשפטית של "תנו לחיות לחיות" כדי לקבל מכתב הבהרה על זכויות החתולים והאנשים המאכילים אותם –בכל מקרה של שאלות מצד השכנים.
חשוב להבהיר מקומם החוקי של החתולים והיותם חלק חשוב מאיכות החיים של כולנו!
חשוב מאד – לעשות את כל הפעילות מול שכנים בצורה חיובית, נעימה ומכובדת.
שכנים המעוניינים לריב – הפנו אליהם חומר כתוב , הימנעו ממריבות איתם ודאגו לחתולים מפני אנשים אלו .
כלבים – לעתים יש כאלו אשר משוחררים באופן חופשי לריצת לילה ויש ביניהם הנוטים לרדוף אחר חתולים ו/או לאכול את מזונם . נסו לאתר את בעליהם של כלבים אלו ובקשו מהם בצורה נאה, לשמור את כלביהם איתם  בכל עת. דברו על ליבם וספרו על רעב החתולים ומצוקותיהם , אשר אתם עושים ככל יכולתכם למען פתרונן. אם אנשים אלו עויינים – פנו למחלקה המשפטית של "תנו לחיות לחיות"לצורך הגנה על החתולים וייעוץ בתחום.
זיכרו – האכלה מסודרת וקבועה לצד ביצוע עיקורים /סירוסים ומניעת כל המלטה –
הם הדרך הנכונה , המומלצת, החוקית והיעילה ביותר למען החתולים ברחוב.
החתולים ברחוב הם נכס לאדם – ואתם, המאכילים , מהווים הדרך לחיים טובים יותר לחתולים וגם לכולנו .

 

להדפסת המדריך

מדריך להדפסה חלק 1

מדריך להדפסה חלק 2

מדריך להדפסה חלק 3

קשרים וקישורים חשובים

 

פסק הלכה עמאר – עיקור חתולות אשדוד

 

עמותת "תנו לחיות לחיות" –  מרפאת עיקורים וסירוסים במחיר מוזל ובאיכות גבוהה ולעיתים גם מבצעים בחינם!! לכידות לצורך הבאת חתולים לא חברותיים  לעיקורים , סירוסים וטיפולים www.letlive.org.il 03-6241776

עמודי הפייסבוק הקשורים לחתולים הם מקור מעולה לקשר , לייעוץ ולתמיכה הדדיים: העמוד "הפנים של מאכילי/ות החתולים ברחוב" הוא עמוד מצויין.   כנסו גם לעמוד "חתולים ונהנים" ועוד ועוד.

עוד אפשרויות לקשרים עם מאכילים בישובכם : נסו לאתר את העמותה המקומית באזור מגוריכם , למען חתולים ברחוב – חפשו את האנשים המקסימים והצטרפו אליהם.

אם אתם גרים בישוב אשר עדיין לא הוקמה בו עמותה דומה – צרו קשר וחפשו אנשים טובים אחרים – והקימו יחד עמותה , אשר תדאג לחתולים ברחוב בישובכם, בעזרת פניות לרשות המקומית להקצאת כספים ומשאבים .
(עמותות בכפר-סבא , רעננה, הרצליה , ראשון לציון, ירושלים ועוד– הם דוגמא ותוכלו להיעזר באנשיהם כדי להקים פעילות זהה בישובכם!)

עמותות ארציות ומקומיות למען בע"ח

אתרים מעולים כדי לקבל מידע על האכלה ועיקורים ובכלל טיפול בחתולים ברחוב:

www.2forcats.com

ובחו"ל
www.neighborhoodcats.org

www.alleycat.org

זיכרו – מיצאו אנשים אשר אוהבים את החתולים ברחוב בישובכם , עיזרו זה לזה –יחד זה כוח גם למענכם ולמען החתולים ואיכות הסביבה באזור מגוריכם!

אל תחכו לאחרים לעזור לחתולים – קומו ועשו זאת , למענם!
בהצלחה!!!