25/05/2021

 

ניתן לפנות בכל עברה על חוק צער בעלי חיים, התעללות בבעלי חיים, הזנחה, כלבים קשורים, התנכלות לחתולים

ניתן לפנות למחלקה המשפטית בכל הנוגע לחשדות להתעללות, הזנחה, הרעלה, נטישה  או חשדות אחרים לעבירה על חוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים), התשנ”ד- 1994 או בגין חשדות לעבירות על חוקים ותקנות העוסקים בבעלי החיים כגון: חוקי צער בעלי חיים כולם והתקנות, פקודת הכלבת והתקנות, החוק להסדרת הפיקוח על כלבים והתקנות, חוק העונשין (סעיפים רלוונטיים), חוק להגנת חיית הבר והתקנות וכן חוקים נוספים.
כמו כן ניתן לפנות בגין חשדות לעבירות על חוקי עזר עירוניים, נהלים והנחיות של השירותים הוטרינריים.
אל המחלקה המשפטית ניתן לפנות בכתב באמצעות פקס’: 03-6241779, במייל: [email protected] או דרך אתר האינטרנט של העמותה שכתובתו: www.letlive.org.il  או לכתובתנו: “המחלקה המשפטית, עמותת “תנו לחיות לחיות” ת.ד. 57238 תל אביב מיקוד 61573″.
בפנייתכם למחלקה המשפטית אנא הרחיבו, ככל הניתן, בנוגע לעניין המדובר, תארו את אופן החזקתו של בעל החיים ו/ או את הבעיות בהן נתקלתן. במידת האפשר, אנא השתדלו לצרף תמונות או כל תיעוד אחר אשר מחזקים את תיאוריכם.

במקרים חמורים, נבקשכם אף להגיע לתחנת המשטרה הקרובה לאזור מגוריכם ולהגיש תלונה בעניין.

כמו כן, בפנייתכם אלינו ציינו את שמו וכתובתו של החשוד/ה על מנת שנוכל לפנות אליו, ואת פרטיכם לצרכי בירורים נוספים ועדכונכם בטיפול בעניין בעקבותיו פניתם למחלקה המשפטית.
שאלות ותשובות:
למרות שחיסון הכלבת של כלבי בתוקף נדרשתי להסגיר אותו לתצפית כלבת כי מאחר והתגרו בו, הוא נשך:
הסגר כלבת נדרש על ידי הווטרינר הרשותי על פי פקודת הכלבת בכל מקרה של נשיכה או שריטה על ידי כלב, אף אם הוא מחוסן ובעל רישיון. אין מדובר בענישה כנגד הכלב או בעליו, אלא בהסגר אשר נדרש לצרכי בריאות הציבור, ולכן גם אם כלבך נשך או שרט כי התגרו בו, הדבר לא ימנע את ההסגר. משך ההסגר 11 ימים מיום אירוע הנשיכה (לפי פרשנות משרד החקלאות).

אני מעוניין להתלונן על השכנים שלי שלדעתי מחזיקים כלב בתנאים לא נאותים אבל אני לא רוצה להסתכסך איתם:
איננו חושפים את פרטיהם של המתלוננים במחלקה המשפטית אלא אם כן קיבלנו את אישורם לכך מראש. אנו מבקשים את הפרטים לצורך בירורים נוספים ועדכונים, ואם יש צורך בפנייה לגופים נוספים וחשיפתכם, נעדכנכם בנוגע לכך.

אני מאכיל חתולים באזור מגוריי והשכנים מתלוננים על כך:
האכלת חתולי חצר היא פעולה מבורכת, אך צריכה להיעשות באופן אשר ימנע מטרד, ככל הניתן, משכניכם. על כן, אנו ממליצים להאכיל חתולי חצר בשטח ציבורי, באוכל יבש בלבד ולנקות את אזור ההאכלה לאחר מכן. 
במידה ויש צורך בכך, תוכלו לפנות למחלקה המשפטית ולקבל חוות דעת משפטית בנוגע למצבם וזכויותיהם של חתולי החצר, אותה תוכלו להעביר לשכניכם או לתלות בלוח המודעות בבניין.
אני רוצה להעביר תלונה לעמותה אבל אין לי מושג איך קוראים לבעלי הכלב:
ללא שמם של המחזיקים בבעל החיים, נתקשה לאתרם ולפנות אליהם. על כן, אנו מבקשים לערוך מספר בירורים טרם פנייתכם לעמותה. ניתן לנסות לברר את השם על תיבת הדואר בבניין מגוריהם, לשאול את השכנים, לבדוק ב-144 וכו’. 
מלבד פנייה למחלקה המשפטית כיצד אפשר לפעול במקרה של חשדות להתעללות?
ראשית, ניתן לנסות לפנות למחזיק בבעל החיים. פעמים רבות הם אינם מודעים לאופן בו יש להחזיק בעל חיים והסבת תשומת לבם לעניין יכולה לעזור.
בנוסף, ניתן לפנות למחלקה הווטרינרית ביישוב מגוריכם (את מספרי הטלפון והפקס תוכלו למצוא באתר העירוני) ולבקש שיבדקו את העניין.

אני חושב שהמחלקה הווטרינרית בעיר מגוריי אינה מתייחסת באופן הומני לבעלי החיים ואינה פועלת באופן חוקי, למי אפשר לפנות?
המחלקה המשפטית מטפלת גם במקרים מסוג זה. אנא פרטו בדיוק במה מדובר ובאיזה יחס נתקלתם ומצד מי, ואנו נבדוק את תלונתכם.
נתקלתי בחנות חיות שמחזיקה בעלי חיים בתנאים גרועים, מה לעשות?
במקרה כזה ניתן לפנות למחלקה המשפטית, אנו נפנה את העניין לממונה מטעם חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות ולווטרינר הרשותי לבדיקת תנאי ההחזקה של בעלי החיים בחנות. בהמשך, השתדלו לבקר בחנות בשנית ולבדוק האם לדעתכם השתפר המצב.

וועד הבניין הזמין חברת הדברה על מנת ללכוד את החתולים בבניין, האם זה מותר?

בפירוש לא. הגוף היחיד המוסמך על פי דין ללכוד ולהמית חתולי רחוב הוא השירותים הווטרינריים, ואף זאת אך ורק על פי נוהלי מחמירים ביותר, המאפשרים המתה רק במקרה של סכנה בריאותית ו/או תברואתית או מטרד חמור ביותר, וגם זאת כאופציה אחרונה ולאחר שנמצא שאין כל אפשרות אחרת להתמודד עם הבעיה, כגון על ידי עיקור וסירוס החתולים על מנת למנוע את התרבותם.

לכידת חתולים ו/או פגיעה אחרת בהם, המתבצעת ע”י אדם פרטי או חברה, הנה עבירה על הוראות חוק צער בעלי חיים.

באמצעות הטופס המצורף, ניתן לפנות למחלקה המשפטית בכל הנוגע לחשדות להתעללות, הזנחה, הרעלה, נטישה או חשדות אחרים לעבירה על חוק צער בעלי חיים.