10/07/2014

מה עושים עם בעלי החיים בזמן מלחמה
מה חשוב שיהיה בחדר האטום?

-מזון ושתייה: לשימוש בחדר האטום+ שקית מזון ובקבוק מים אטומים למקרה של צורך בפינויי


-צרכים: ארגז חול (לחתול) ועבור הכלב עיתונים/שקיות עליהם יוכל לעשות את צרכיו במקרה של שהייה ארוכה בחד האטום

-כלוב נשיאה: חשוב שיהיה לכם בחדר האטום כלוב נשיאה לכלב/חתול שם ירגישו הכי מוגנים ובטוחים. סדרו להם אותו בשמיכות ומשחק שהם אוהבים וכמובן מים ומזון.
את הכלוב יש לעטוף בניילון ולהשאיר רק את הפתח פתוח (אלה אם יש התקפה כימית, אז יש לסוגרו). במידה ויש להתפנות מהמקום, את הכלובים יש לסמן (על גבי קרטון עטוף בניילון המחובר לכלוב) בצורה הבאה:
· שם משפחה ושם פרטי
· כתובת מלאה
· שם בעל החיים
· שנת לידה
· כל מספרי הטלפון שלך ושל משפחתך
· שם הרופא המטפל וטלפונים בהם ניתן להשיגו

– קולר, רצועה ומחסום: במידה ואין ברשותכם כלוב נשיאה,חשוב שלבעל החיים יהיה קולר ועליו דסקית פלסטיק או קרטון מנויילן הכוללים את הפרטים הבאים:
· שם משפחה ושם פרטי
· כתובת מלאה
· שם בעל החיים
· מספר הטלפון, רצוי נייד

מתלבשים: במקרה של התקפה כימית, לצערנו לבעלי החיים אין מסכה שתגן עליהם. אנו יכולים להגן עליהם עם שקיות נילון שיעטפו את כפות הרגליים שלהם ובגד מותאם לבעל החיים או פשוט סווטשירט.

תרופות: בהתייעצות עם הוטרינר שלכם, מומלץ להכין מראש מלאי תרופות שבעל החיים מטופל בהן דרך קבע ותרופות הרגעה באם הוא נוטה לבהלת יתר.

בהלת יתר: חשוב לזכור שבעל החיים מאוד מושפע מההתנהגות שלנו. במקרים של לחץ הוא ילחץ רק אם נאפשר זאת. נסו עבורו וכמובן עבורכם, לשחק ולהסית את תשומת הלב מהרעשים בחוץ, נסו להתנהג רגיל עד כמה שניתן במצב הקיים.

טיול בחוץ: בהתאם להוראות, במידה וניתן לצאת מהמרחב המוגן, חשוב לאפשר לכלב לחלץ עצמות בחוץ ולהפיג את המתח. כל זאת נעשה, גם אם איננו רגילים לכך, כשהכלב קשור ברצועה! בתקופות בהם יש נפילות טילים, הכלבים שומעים אותם הרבה יותר חזק מאתנו ועלולים לברוח גם אם הנפילה נשמעת מרחוק.

בשום פנים ואופן: לא להשאיר כלב קשור מחוץ לבית, לא להזריק אטרופין לבעל החיים, לא להלביש לו מסיכה ולא להשאיר אותו לבד בעת פינוי.

במקרה של פינוי מהבתים

· הפינוי יהיה בהוראת פיקוד העורף ובהתאם להנחיותיו.
· בתחנות המעבר שייקבעו על ידי פיקוד העורף יטוהרו בעלי החיים על פי הוראות הפיקוד.
· במידת הצורך, בעלי חיים פגועים יפונו על ידי הוטרינר הממונה לקבלת טיפול רפואי.
· בעת פינוי למרכז השהייה לפי קביעת פיקוד העורף, יועברו בעלי החיים יחד עם בעליהם.

-חיות קטנות כמו מכרסמים או ציפורים – ניתן להכניס למרחב המוגן בתוך כלוביהן. כדאי להכין סדין או בד דומה כדי לכסות את הכלוב, דבר שיגרום לבעלי החיים להרגיש בטוחים יותר בסביבה הזרה

במידה וחלילה תפרוץ מלחמה עמותת תנו לחיות לחיות תארגן, כפי שעשינו במלחמות קודמות, עם בתי אומנה ואירוח עבור בעלי החיים שחיים באזורים המסוכנים.

ותמיד תזכרו: אין כמו ליטוף של כלב או חתול להרגעת המצב. אז אם אתם בלחץ ממלחמה קרבה- אמצו לכם חבר שמבטיח לעזור להרגע בעת צרה.