02/11/2016

אפרוחים יתומים: התרנגולות בתעשיית הבשר והביצים

תרנגולים

חיים של תרנגול צריכים היו להתחיל בקן שבנו אמו ואביו. מתוך קליפת הביצה הוא יוצא לעולם המוגן שתחת כנפי אמא-תרנגולת. במשך חודש-חודשיים האפרוח ואחיו יחיו בחסות אמם. היא מגינה עליהם מסכנות, מלמדת אותם מה לאכול ומכניסה אותם תחת כנפיה בלילות.

לאפרוח היו צריכים לחכות חיים ארוכים: בין שמונה לחמש-עשרה שנים. את ימיו כתרנגול בוגר הוא יבלה עם חברי הלהקה שלו. בימים יחטט וינקר באדמה. עם שקיעת השמש יתעופף לענף גבוה ויישן צמוד לחבריו. את הזריחה המתקרבת יזהה כשבעינינו העולם עוד חשוך. מדי פעם יתענג על אמבטיית עפר בצוותא עם תרנגולים אחרים.

כשמאפשרים להם, תרנגולות ותרנגולים יוצרים זוגיות מתמשכת. הם מזהים תרנגולים אחרים לפי תווי פניהם, ומקיימים חברויות הדוקות. מהשפה העשירה של התרנגולים פיענחנו 30 קריאות. גילינו גם שהם מזהים קשרים סיבתיים, מפתחים ציפיות ודוחים סיפוקים, ושאפרוחים עושים פעולות חישוב פשוטות טוב יותר מתינוקות אנושיים.

חיים של תרנגול יכולים היו להיות עשירים, מורכבים ומאושרים.

בשר עוף: אפרוח עם גוף מפלצת

כל שניה בוקעים בישראל שבעה אפרוחים לחיים שונים לחלוטין מהחיים הטבעיים להם.

האפרוח בוקע במדגרה. לשווא הוא קורא לאמא שלו בציוצי מצוקה. החוויה הראשונה שלו היא להיזרק לסרט נע. פועלים ממיינים החוצה את האפרוחים הנכים. דינם של אלה: מוות בגריסה או במעיכה.

מהמדגרה נלקח האפרוח לסככת גידול: סככה אטומה, צפופה, מזוהמת. התעשייה עיוותה את גופם של התרנגולים כדי שיגדלו במהירות, וכדי שהאברים הרווחיים שלהם (במיוחד שרירי החזה) יגדלו אף יותר מהר. כדי להגביר את הקצב עוד, נעשה שימוש בזרזי גדילה מלאכותיים. הריאות והלב מתקשים לעמוד בעומס. הרגליים צולעות וקורסות. אפרוחים רבים לא מסוגלים להיעמד ולגשת לכלי האוכל. הם מתים על הרצפה הספוגה בלשלשת.

בגיל שישה שבועות בלבד מגיע התרנגול הצעיר למשקל של שני ק”ג – משקל השחיטה. בגיל זה הוא היה עדיין אמור לישון תחת הכנפיים של אמו. פועלים נכנסים ללול, תופסים את התרנגולים ברגליהם באלימות ודוחסים אותם לכלובים. אחד מכל מאה תרנגולים לא ישרוד את המסע האחרון, במשאית הצפופה, אל המשחטה.

ביצים: החיים בצינוק

גם חייה של תרנגולת בתעשיית הביצים מתחילים במדגרה תעשייתית ומנוכרת. אבל כפי שהתעשייה פיתחה זנים מיוחדים לתעשיית הבשר, כך היא פיתחה זנים מיוחדים לתעשיית הביצים: תרנגולות שלא גדלות במהירות, אבל מטילות הרבה ביצים. לאפרוחים זכרים מהזן הזה אין ערך כלכלי. לכן, ממיינים אותם החוצה, יחד עם האפרוחות הנכות, ומשמידים אותם במכונות שמועכות או מרסקות אותם בעודם בחיים.

רוב חייה של התרנגולת עוברים עליה כשהיא דחוסה בכלוב רשת צר, יחד עם מספר תרנגולות נוספות. התרנגולת בכלוב לא יכולה לבטא אף התנהגות טבעית. כדי להפיג את השעמום ולפרוק את התסכול התרנגולת עשויה לנקר בנוצותיהן של חברותיה לתא. הניקור עלול להסתיים בנזק, ולכן התעשייה מקדימה וקוטמת את מקוריהן של התרנגולות. כן, יש במקור עצבים. בגיל שנה וחצי-שנתיים, כשההטלה שלה פוחתת, ממיתים את התרנגולת במכת חשמל, ושמים במקומה תרנגולת חדשה, צעירה.

מספר גדל והולך של תרנגולות מוחזקות בלולים תעשייתיים ללא כלובים. הלולים האלו מאפשרים לתרנגולת התנהגויות שאינן אפשריות בכלובים, אבל גם הם צפופים מאוד ורחוקים מלספק לה את התנאים הטבעיים לה. התרנגולות ממשיכות להגיע ממדגרות תעשייתיות, ללא מגע עם אמא תרנגולת. אחיהן הזכרים ואחיותיהן הנכות הושמדו, וגם הן צפויות למוות בטרם עת כשההטלה שלהן תרד.