22/05/2007

נוסח החוק אושר על פי הצעת החוק המקורית על אף ניסיונות מצד משרד הבריאות והמועצה לניסויים בבעלי חיים להכניס בו הסתייגויות ושינויים במהלך הדיונים שהתקיימו בועדת החינוך.


עם אישור הצעת החוק, אמר ח"כ גדעון סער: "הכנסת קבעה היום נורמה ערכית חשובה  הנוגעת ליחס של החברה לבעלי-החיים. מדינת ישראל יישרה היום קו עם מדינות האיחוד האירופי שהחליטו כבר לאסור בדיקות וניסויים מעין אלה בתעשיית הקוסמטיקה באירופה".


ח"כ סער הוסיף כי בכוונתו לקדם עתה הצעת חוק נוספת שהגיש, אשר עברה בקריאה טרומית, האוסרת יבוא ושיווק מוצרי קוסמטיקה וניקיון שתהליך ייצורם היה כרוך בניסויים בבעלי-חיים.


ענת רפואה, ראש המחלקה להגנת בעלי-חיים במעבדות בעמותת "תנו לחיות לחיות":
"ניסויים בבעלי-חיים בפיתוח מוצרי קוסמטיקה וחומרי ניקוי כרוכים בגרימת סבל עצום לבעלי-החיים. ארנבות, אוגרים, עכברים, כלבים, קופים ובעלי-חיים נוספים מורעלים בכימיקלים עד למותם. במהלך הניסויים מלעיטים אותם בכוח בכימיקלים דרך הפה, האף וכלי הדם, מזליפים חומרים צורבים לתוך עיניהם עד עיוורון וגורמים להם כוויות בעורם החשוף. כל הניסויים האלה נעשים ללא משככי כאבים ובמהלכם מתים בעלי-החיים בייסורים קשים. כל חומר נבדק על בין 2000 ל-3000 בעלי-חיים.
כיום קיימות חלופות מדעיות, אמינות והומניות, שאינן כרוכות בפגיעה ובניצול של בעלי-חיים, ועל כן הפסיקו יותר מ-600 חברות קוסמטיקה בעולם להשתמש בבעלי-חיים בפיתוח מוצריהן"


עו"ד ראובן לדיאנסקי, המנכ"ל והיועץ המשפטי של עמותת "תנו לחיות לחיות" אומר: "אנו מברכים על החוק החדש ומודים לח"כ סער על היוזמה והעקביות שגילה בכל שלבי החקיקה. כמי שנטל על עצמו מחוייבות לצמצם את הניסויים בבעלי חיים בישראל אנו רואים בח"כ סער שותף אמיתי במאמצינו לקידום החקיקה בכל הקשור לזכויות בעלי החיים בישראל."


למידע נוסף: ענת רפואה, 054-5259871, [email protected]