15/06/2007

בדיון בוועדת החינוך נכחו והצביעו (פה אחד) יו"ר הועדה חברי הכנסת הרב מיכאל מלכיאור, רונית תירוש, יואל חסון ומגיש ההצעה גדעון סער.
הצעת החוק לאיסור יבוא מוצרים אלה באה בהמשך להצעת החוק האוסרת ביצוע ניסויים בבעלי-חיים לצרכי קוסמטיקה וניקוי בישראל, שעברה קריאה שנייה ושלישית לפני שבועיים. ”אני מתנגד לניסויים בבעלי חיים לצורך בדיקת מוצרי קוסמטיקה וחומרי ניקוי. לא ייתכן שנייבא לארץ מוצרים דומים שנוסו על בעלי חיים בחו”ל. באירופה כבר חל איסור על כך, והצעת חוק זו באה ליישר קו איתם”, אמר ח"כ גדעון סער.
בעת הדיון אמר יו"ר ועדת החינוך, ח"כ מיכאל מלכיאור: "לא מדובר במוצרים שמשפיעים על חייו ובריאותו של אדם. המוסר היהודי, כמו גם השכל הישר והמוסר הבסיסי של חברה, מתקוממים נגד ניסויים בבע”ח – על אחת כמה וכמה למטרות כמו מוצרי קוסמטיקה וחומרי ניקוי, שאינם לצורך רפואי. אנו גם לא יכולים לסבול שימוש בארץ במוצרים שנוסו על בע”ח במדינות אחרות”.
ענת רפואה, ראש המחלקה להגנת בעלי-חיים במעבדות בעמותת "תנו לחיות לחיות":
"ניסויים בבעלי-חיים בפיתוח מוצרי קוסמטיקה וחומרי ניקוי כרוכים בגרימת סבל עצום לבעלי-החיים. ארנבות, אוגרים, עכברים, כלבים, קופים ובעלי-חיים נוספים מורעלים בכימיקלים עד למותם. במהלך הניסויים מלעיטים אותם בכוח בכימיקלים דרך הפה, האף וכלי הדם, מזליפים חומרים צורבים לתוך עיניהם עד עיוורון וגורמים להם כוויות בעורם החשוף. כל הניסויים האלה נעשים ללא משככי כאבים ובמהלכם מתים בעלי-החיים בייסורים קשים. כל חומר נבדק על בין 2000 ל-3000 בעלי-חיים.
כיום קיימות חלופות מדעיות, אמינות והומניות, שאינן כרוכות בפגיעה ובניצול של בעלי-חיים, ועל כן הפסיקו יותר מ-600 חברות קוסמטיקה בעולם להשתמש בבעלי-חיים בפיתוח מוצריהן."
"תנו לחיות לחיות" קוראת לציבור לפנות לחברי הכנסת בבקשה לתמוך בחוק בקריאה ראשונה וכן לרכוש מוצרים שאינם כרוכים בהתעללות בבעלי-חיים.
למידע נוסף: ענת רפואה, 054-5259871, [email protected]