29/06/2007

הצעת החוק לאיסור יבוא מוצרים אלה באה בהמשך להצעת החוק האוסרת ביצוע ניסויים בבעלי-חיים לצרכי קוסמטיקה וניקוי בישראל, שעברה קריאה שנייה ושלישית בחודש שעבר. שתי הצעות החוק נגד ניסויים בבעלי-חיים ביצור מוצרי קוסמטיקה וניקוי הן בהשראת החוק שאושר במדינות האיחוד האירופי, האוסר שיווק מוצרים כאלה החל מחודש מרץ 2009.
עם אישור הצעת החוק ברוב מוחץ של 12 תומכים מול מתנגד אחד, אמר ח"כ גדעון סער, יוזם הצעת החוק: "בחוק ישנה אמירה ערכית חשובה שלאחר שניסויים בבעלי-חיים לצורך יצור מוצרי קוסמטיקה וניקוי נאסרו בארץ, ייאסר גם לייבא מוצרים כאלה לישראל, מאחר שאיננו מעוניינים לעודד ניסויים מאין אלה בחו"ל."
בעת הדיון בוועדת החינוך שהתקיים לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה, אמר ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, יו"ר הוועדה: "לא מדובר במוצרים שמשפיעים על חייו ובריאותו של אדם. המוסר היהודי, כמו גם השכל הישר והמוסר הבסיסי של חברה, מתקוממים נגד ניסויים בבע”ח – על אחת כמה וכמה למטרות כמו מוצרי קוסמטיקה וחומרי ניקוי, שאינם לצורך רפואי. אנו גם לא יכולים לסבול שימוש בארץ במוצרים שנוסו על בע”ח במדינות אחרות”.
ענת רפואה, ראש המחלקה להגנת בעלי-חיים במעבדות בעמותת "תנו לחיות לחיות":
"ניסויים בבעלי-חיים בפיתוח מוצרי קוסמטיקה וחומרי ניקוי כרוכים בגרימת סבל עצום לבעלי-החיים. ארנבות, אוגרים, עכברים, כלבים, קופים ובעלי-חיים נוספים מורעלים בכימיקלים עד למותם. במהלך הניסויים מלעיטים אותם בכוח בכימיקלים דרך הפה, האף וכלי הדם, מזליפים חומרים צורבים לתוך עיניהם עד עיוורון וגורמים להם כוויות בעורם החשוף. כל הניסויים האלה נעשים ללא משככי כאבים ובמהלכם מתים בעלי-החיים בייסורים קשים. כל חומר נבדק על בין 2000 ל-3000 בעלי-חיים.
כיום קיימות חלופות מדעיות, אמינות והומניות, שאינן כרוכות בפגיעה ובניצול של בעלי-חיים, ועל כן הפסיקו יותר מ-600 חברות קוסמטיקה בעולם להשתמש בבעלי-חיים בפיתוח מוצריהן."
כעת חוזרת הצעת החוק לדיון, לפני קריאה שנייה ושלישית, בועדת החינוך של הכנסת. עמותת "תנו לחיות לחיות" תמשיך לפעול למען כניסת חוק חשוב זה לספר החוקים של מדינת ישראל. אנו קוראים לציבור לרכוש מוצרים שאינם כרוכים בהתעללות בבעלי-חיים".


למידע נוסף: ענת רפואה, 054-5259871 [email protected]
כתבה ב-YNET